Historia Regionu
Tomaszów Lubelski Bełz Rawa Ruska
Łaszczów- fragmenty z życia Bolesława Celińskiego
Bolesław Celiński kierownik Spółdzielni Mleczarskiej w Łaszczowie, w latach 1930-39. Fotografie udostępnia Pan Jacek Białek, wnuk Bolesława Celińskiego, bardzo dziękujemy.
Bolesław Celiński ur. 14.08.1908 r. zamordowany przez hitlerowców 23.03.1942 r. Kierownik Spółdzielni Mleczarskiej w Łaszczowie w l. 1930 – 1939. Członek Ruchu Oporu. Jeden z pierwszych 6 mieszkańców Łaszczowa zaprzysiężonych w styczniu 1940 r. i współtworzących oddział będący lokalnym zalążkiem Związku Walki Zbrojnej, w późniejszym czasie stanowiący 3 Batalion Armii Krajowej, Rejonu pierwszego, Obwodu 4 Tomaszowskiego.
Działacz Akcji Katolickiej i sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Mężów w Łaszczowie.
Współpracownik bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego.
Aresztowany w ramach Akcji Specjalnej AB ((Außerordentliche Befriedungsaktion)przeprowadzonej przez Niemców w Łaszczowie dn. 19.06.1940 r. Wraz z nim aresztowani zostali wówczas bł. Stanisław Kostka Starowieyski, jego teść Aleksander Szeptycki i Proboszcz parafii łaszczowskiej ks. Dominik Maj.
Więzień Rotundy Zamojskiej, na Zamku Lubelskim, KL Sachsenhausen (więzień nr 26448, blok 65) i Ravensbruck (więzień nr 598, blok 4).
Zamordowany przez hitlerowców w komorze gazowej w Bernburgu 23.03.1942 r.
Bolesław Celiński (trzeci od lewej)ze współpracownikami przed starym budynkiem
Spółdzielni Mleczarskiej i Jajczarskiej w Łaszczowie będącym jego pierwszą siedzibą.
Na fotografii po prawej stronie stara siedziba Spółdzielni Mleczarskiej i Jajczarskiej w Łaszczowie, a przed nią, w górnym rzędzie Bolesław Celiński (trzeci od lewej) i w pierwszym rzędzie bł. Stanisław Kostka Starowieyski (czwarty od lewej), z którym ściśle współpracował będąc sekretarzem Katolickiego Stowarzyszenia Mężów w Łaszczowie.
Poświęcenie budowy nowej siedziby Spółdzielni Mleczarskiej i Jajczarskiej w Łaszczowie (obecnie sklep "ósemka"). Na zdjęciu m.in. przemawiający do zgromadzonej publiczności bł. Stanisław Kostka Starowieyski (w płaszczu) i inicjator budowy, kierownik Spółdzielni Bolesław Celiński (bliżej stołu, w garniturze, z rękoma założonymi do tyłu).
Oddany do użytku pod koniec lat 30-tych ub. wieku nowy budynek Spółdzielni Mleczarskiej i Jajczarskiej w Łaszczowie (obecnie sklep "ósemka"). Na fotografii Bolesław Celiński (pierwszy z lewej).
Fotografa z zebrania, w którym uczestniczą m.in. bł. Stanisław Kostka Starowieyski (na samym dole, pierwszy z lewej) i Bolesław Celiński (również na samym dole, pierwszy z prawej).